Jak se z kapitána stal plavčík s rejžákem

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

Stres je produktem EGA. Je to hra, kterou potřebujeme rozkrýt a najít potřebný klid. Jen tak můžeme opět pevně držet kormidlo života a pokračovat v cestě podle vlastních představ. Naše touhy jsou zdrojem radosti, ale i napětí a stresu, když se nedaří, nebo když se bojíme, že přijdeme o to, na čem nám záleží. Pokud do života pustíme strach, pochybnosti, lpění, postupně mizí naše energie i radost. Tento plíživý proces po nějakém čase přeroste v silný pocit nepohodlí až skutečného vyhoření.

  • Potřebujete zvládnout spoustu věcí, ale nejde to? 
  • Víte přesně, co musíte dělat, ale nedokážete se k tomu dokopat?
  • Štve vás, že nezvládáte to, co jste dříve dokázali s lehkostí? 
  • Máte někdy pocit, že čím více se snažíte, tím je to horší?
  • Přestává vás bavit, co dřív bylo zábavou?
  • Chybí vám energie, na kterou jste byli zvyklí a nevíte, kde ji vzít?
  • Cítíte se podráždění a ztrácíte potřebný nadhled?

Máte někdy chuť se na to všechno vykašlat?

POZOR! Dost možná jste kousek od VYHOŘENÍ a je potřeba co nejdříve něco ZMĚNIT.

Jak to vím? Protože tento stav znám velice dobře. V roce 2004 jsem se ocitl na hraně vyhoření a vím, jak beznadějně a zoufale se člověk může cítit, když neví, co s tím a je na to sám. Vím, že bez odborné pomoci bych to tehdy nezvládl a pochopil jsem jednu zásadní věc. Říct si v takovém stavu o pomoc není ostuda. Naopak. Je to aktivní snaha najít řešení problému.

Když ignorujeme varovné signály

Někdy se člověk ocitne v situaci, ze které si prostě sám nepomůže. Proč? Dost možná je důvodem potřeba změny, protože podle zajetých kolejí už to nejde a my v první fázi přehlížíme varovné signály. Je velmi snadné upadnout do stereotypu vzorců a naučeného chování, které nám zprvu dobře funguje. Vše jede jako na drátkách a my máme skvělý pocit ze sebe, a hlavně z toho, jak bravůrně zvládáme vytýčené cíle a dostáváme vysokým nárokům.

To jsou hry ega, o kterých tak často mluvím. Hry na úspěch a naplněná očekávání. Na obojím naše ego tak rádo lpí. Tento model ale funguje jen do chvíle, dokud se daří a vaše ego dostane to, po čem touží. Protože chce ale stále víc, dříve či později období úspěchu pomine a my se začínáme trápit. Protože podle pravidel ega se počítá jen úspěch. Těžko v takovém období nacházíme potřebné sebevědomí, radost a energii.

Když si všimneme, že se z kapitána stal řadový pasažér, který ztratil kontrolu nad lodí, býváme překvapeni a okamžitě se chceme vrátit za kormidlo. Naše ego se ovšem velmi nerado vzdává kapitánské čapky a bojuje o ni.

Dostáváme se do kolotoče, kdy se snažíme opět nastavit postupy, které dříve fungovaly a činily nás šťastnými. Ale ouha, najednou to nefunguje. Najednou nic z toho, co známe, nefunguje. Ani nejzaručenější recept nebo metoda. Čím víc se snažíme, tím hlouběji se propadáme a cítíme se mizerně. Jednoho dne se přistihneme, jak místo kormidla držíme v ruce rejžák a drhneme palubu vlastní lodi v naději, že vše bude jako dřív.

Cesta na dno

Po tolika pokusech a snažení nic nezafungovalo.

Přes veškeré úsilí jsme si nevšimli, že jsme se odpojili od vlastních tužeb, snů a skutečných životních plánů. Přijali jsme výkon ega za mapu našeho života, podle které jsme se rozhodli řídit. To nemohlo fungovat věčně.

Moment, který je ohromně důležitý

Uvědomili jsme si, že to takhle dál nejde a je třeba udělat velkou změnu. V první řadě najít pomocnou ruku. Takový způsob uvažování je pro někoho, kdo byl dosud zvyklý vše s přehledem zvládat sám, úplnou novinkou. Je to však nutný krok k postupné změně a přehodnocování přístupu k životu. Postavit se svému egu chce nejen velikou odvahu, ale i chytrost. Vědět, jak na něj. Proto je tak skvělé mít po ruce někoho, kdo si tím už mnohokrát prošel.

Jedině tak můžeme opět vyšplhat na kapitánský můstek a převzít svou pozici. Ne bojem, ale přirozenou autoritou, která řídí svůj život.

Zpět u kormidla

Fungující nástroje a podporu krok za krokem poskytuje právě Cesta kapitána. Vychází z podstaty naší bytosti, tedy toho, jací jsme, po čem toužíme a jakou úlohu hraje naše ego. Proces odkrývání slupek ega a skutečného já není jednoduchý, ale je účinný a funguje.

Moje úloha je přivést vás na ty správné otázky a dát vám čas si je zodpovědět. Veškeré odpovědi máte v sobě, jen se k nim potřebujete dostat. Naučím vás postupy, které opravdu fungují a úspěch na sebe nenechá dlouho čekat.

Jaký bude váš první krok ke změně?

Dne 9.12.2021 od 18:00 pořádáme webinář na téma Jak zvládnout energetický bankrot.

Chcete být in-formován?

Každý měsíc zasíláme newsletter s přehledem toho, co se u nás událo a na co se můžete těšit. 

Přihlašte se do našeho mailingu. Nic vám neunikne a ještě ušetříte čas.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nejčtenější články

KAPITÁN nebo VÝLETNÍK?

Hluboce toužil po rychlém a zaručeném řešení, které mu uleví od aktuálního stresu a chaosu a navrátí ztracenou rovnováhu a řád. A právě tehdy se zrodila myšlenka Kapitána.

PŘEHRÁT »

Blog už jste vyčerpali? Pusťte se do online kurzu.

Online kurz cesta kapitána

1 490 Kč

Vyzkoušet ZDARMA

Váháte? Zkuste zdarma první lekci. Pošlu Vám ji na mail, který zadáte níže.

*Odesláním formuláře souhlasíte s našimi zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů. V praxi to znamená, že Vám čas od času pošleme mail s upozorněním na nové akce, kurzy nebo webináře. Kdykoliv se můžete z mailingu odhlásit.