Jsme odsouzeni k životu s egem?

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

Tak tahle otázka se vyrovná hamletovskému: „Být či nebýt.“ V našem životě jde primárně o ego, a hlavně o to, jak se s ním naučíme žít. Co si ale pod pojmem ego skutečně představíme? Jak se sžít s egem? Pojďme se společně mrknout životu s egem na zoubek.

Co je ego?

Pro příklad nemusím chodit daleko. Pozorujte chvíli malé děti. Zejména, když něco chtějí nebo se jinak prosazují. Víte, co vidíte? 100% lidské ego. Malé děti jsou ztělesněním ega. V čem? Chtějí stále více a více pro sebe.

Viděli jste už někdy malé dítě, které by s mazlením počkalo, až se maminka naobědvá nebo tatínek dopracuje? Už se vám stalo, že by vaše malá ratolest nejdříve zjistila, v jaké jste náladě a teprve pak vám navrhla, že byste si mohli pohrát?

Mně tedy ne. Malé děti své potřeby a touhy vyjadřují okamžitě a bez ohledu na své okolí. Dokud jsou malé, stále se dožadují splnění toho, co chtějí. A chtějí čím dál víc. Vnímat a ovládat své touhy a chtění se učí až časem.

Pozorujte malé děti a pochopíte, jak naše ego funguje v praxi.

Ego je geniální program, který na začátku našeho života zajišťuje, abychom přežili. Má v našem životě důležitou úlohu. Pomáhá nám být dostatečně sobečtí, abychom přežili. Když se ho nenaučíme ovládat, může způsobovat nepříjemné stavy jako náladovost, vztek, návaly smutku střídající se s krátkodobou radostí, když se nám podaří naplnit nějakou jeho touhu.

Ke spokojenému životu však potřebujeme být pány situace my, ne naše ego a jeho touhy. Proto je ideální přistupovat k němu jako k malému dítěti. Tak se ho nejlépe naučíme chápat a také usměrňovat.

Ovládněte rozmary ega

Pokud ho necháme bez povšimnutí a budeme jen plnit jeho rozmary, nezadržitelně se řítíme do propasti plné stresu, manipulace, strachu, nenasytnosti, oběti a utrpení, na jejímž dně na nás čeká syndrom vyhoření.

Ego je vnitřní program i když o tom často nevíme nebo si to nechceme připustit. Chce stále víc a my se musíme naučit s ním pracovat. Dokud se to nenaučíme, nemůžeme být úplně šťastní. Touhy ega jsou stále silnější a my je nikdy zcela neuspokojíme.

Jak nejlépe přistupovat k našemu egu? Buďme mu rodičem. Stejně, jako vychováváme své děti, můžeme vychovávat i naše ego, aby nás jeho touhy jednoho dne nepřeválcovaly.

K výchově našeho ega potřebujeme 3 věci:

1)Přijměte ho, jako svou přirozenou součást.

2)Uvědomte si, jak funguje.

3)Zjistěte, jak s ním pracovat.

Jednoduše jako s každým dítětem můžete i své ego poznávat v různých situacích, zjišťovat, jak se chová a hledat způsoby, jak s ním pracovat. Cesta kapitána je tu od toho, aby vám s tím pomohla. Osobně tyhle principy používám dnes a denně jak ve svém životě, tak při práci s klienty. A výsledky stojí za to.

Co opravdu nefunguje?

Je fér si přiznat, že naše ego je skutečně chytré a vždy má v zásobě nějaký ten fígl, jak nás obalamutit a ukolébat. Na oko se tváří, že jsme ho „zmákli“. Ve skutečnosti nás však ovládá jen z jiné strany nebo v jiné podobě. Proto se vyplatí být skutečně pozorní v tom, jak k egu přistupujeme.

Rozhodně nefunguje:

1)Ego potlačovat.

2)S egem bojovat.

3)Ego skrývat.

Základem pro úspěšné ovládnutí ega je jeho PŘIJETÍ. S egem je to stejné jako se zlobivým dítětem. Když jej přijmete takové, jaké je a pokusíte se pochopit, proč vlastně zlobí, vše se srovná. Dosud sobecké dítě, které si prosazovalo jen svou, na přijetí začne také reagovat laskavěji, a dokonce své potřeby začne postupně usměrňovat.

Abych odpověděl na úvodní otázku. Jsme tedy odsouzeni k životu s egem? Do jisté míry ano. Zároveň však záleží jen na nás, jak s egem budeme pracovat, vychovávat ho a usměrňovat. Život s egem může být moc fajn.

Přijměte tedy ego jako svou součást, pokuste se ho pochopit a využijte jej ve svůj prospěch. Udělejte z něj naopak hnací motor vaší lodi na cestě kapitána.

Chcete být in-formován?

Každý měsíc zasíláme newsletter s přehledem toho, co se u nás událo a na co se můžete těšit. 

Přihlašte se do našeho mailingu. Nic vám neunikne a ještě ušetříte čas.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nejčtenější články

KAPITÁN nebo VÝLETNÍK?

Hluboce toužil po rychlém a zaručeném řešení, které mu uleví od aktuálního stresu a chaosu a navrátí ztracenou rovnováhu a řád. A právě tehdy se zrodila myšlenka Kapitána.

PŘEHRÁT »

Blog už jste vyčerpali? Pusťte se do online kurzu.

Online kurz cesta kapitána

1 490 Kč

Vyzkoušet ZDARMA

Váháte? Zkuste zdarma první lekci. Pošlu Vám ji na mail, který zadáte níže.

*Odesláním formuláře souhlasíte s našimi zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů. V praxi to znamená, že Vám čas od času pošleme mail s upozorněním na nové akce, kurzy nebo webináře. Kdykoliv se můžete z mailingu odhlásit.