KAPITÁN nebo VÝLETNÍK?

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

Už to fakt nezvládám. Mám pocit, že se vše sype a já jsem pořád o krok pozadu. Jeden úkol vyřídím a dva přibudou. Do toho už klienti začínají být nervózní a já jim nemám co říct. Každou chvíli někdo volá a já se pořádně nemůžu soustředit na práci. Celý den nevím, kde mi hlava stojí a přitom večer mám pocit, že jsem pořádně nic neudělal. Do toho doma jsou děti nemocný, manželka vystresovaná. Já už to asi nedám…

Na cestě k vyhoření

Koukal jsem na klienta a cítil jeho frustraci a bezmoc. Neustále u mě hledal odpověď na otázku, co tedy má dělat jinak, aby to konečně zase zvládal jako dříve. Hluboce toužil po rychlém a zaručeném řešení, které mu uleví od aktuálního stresu a chaosu a navrátí ztracenou rovnováhu a řád.

Bez nalezení kapitána jsme obětí..

A právě tehdy se zrodila myšlenka Kapitána. Identity, kterou jsem spontánně použil, abych klientovi demonstroval, že jeho řešení není primárně ve změně chování, ale že jde především o postoj, jak danou situaci vnímá. Dokud se totiž bude cítit obětí všeho kolem, jen těžko něco změní. V tu chvíli ale není KAPITÁNEM, který dokáže čelit s odvahou a odhodláním nástrahám rozbouřeného moře, ale spíše VÝLETNÍKEM, kterému se hroutí dovolená, protože mu nevyšlo počasí.

KAPITÁN a VÝLETNÍK jsou jako den a noc, Jekyll a Hyde v jedné osobě.

KAPITÁN je ostřílený námořník, který s vnitřním klidem a odvahou dokáže rozhodně odrazit útok pirátů, zvládnout s pokorou rozbouřené moře a ke kterému posádka vzhlíží s úctou a respektem. Je pro ně přirozenou autoritou.

Nikdy nemůže přesně vědět, co všechno ho během plavby čeká. Věří ale, že cokoliv ho na moři potká, tak to se svojí posádkou zvládne. Od toho tam přeci je. A i když nakonec nezvládne, tak se o to do poslední chvíle bude snažit. Prostě to nevzdá…

VÝLETNÍK je obětí svého nenaplněného očekávání. Vysnil si krásnou vyjížďku po moři a během cesty se začne kazit počasí. V tu chvíli je všechno špatně. Nejenom ta vyjížďka, ale celá dovolená. Ví přesně, kdo za to všechno může. A má “úžasný” dar v tu chvíli zkazit dovolenou i všem kolem.

Náš zásadní životní úkol…

Jak naplňující, ale náročné, je být KAPITÁNEM.

Jak snadné, ale ničivé pro sebe i okolí, je být VÝLETNÍKEM.

Věřím, že každý z nás máme v sobě obě tyto identity a hledat, probouzet a upevňovat v sobě KAPITÁNA je náš zásadní životní úkol. Problém je, že být VÝLETNÍKEM je tak pohodlné. Naopak, pokud žijete nebo pracujete po boku VÝLETNÍKA, víte moc dobře, jak náročný takový vztah je.

Dnešní doba je skoupá na KAPITÁNY. Tím spíš je důležité přijmout plně odpovědnost za svůj život, chopit se kormidla a stát se KAPITÁNEM svého života.

TIP pro vás:

Položte si během dne jednoduchou otázku:

“Jsem teď KAPITÁN nebo VÝLETNÍK? Jsem pánem situace nebo obětí vnějších událostí?”


Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nejčtenější články

Blog už jste vyčerpali? Pusťte se do online kurzu.

Online kurz cesta kapitána

1 490 Kč

Vyzkoušet ZDARMA

Váháte? Zkuste zdarma první lekci. Pošlu Vám ji na mail, který zadáte níže.

*Odesláním formuláře souhlasíte s našimi zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů. V praxi to znamená, že Vám čas od času pošleme mail s upozorněním na nové akce, kurzy nebo webináře. Kdykoliv se můžete z mailingu odhlásit.