Příběhy – Mám zánět žaludku ze stresu?

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

Před měsícem mi byla diagnostikována mírná chronická gastritida (zánět žaludku), bez nálezu Helicobacter pylori či žaludečních vředů. Můj příběh zveřejňuji na Cestě Kapitána, protože jsem si to způsobil stresem a nezdravými stravovacími návyky. Stres jsem začal zvládat díky koučinku Michala Holíka. O stravování a mé dietě, která mi vyléčila zánět žaludku více v dalších odstavcích. Nutná je pevná vůle a změnit některé věci v životě.

Příznaky zánětu žaludku (gastritidy)

Začalo to neznatelně před čtyřmi měsíci, takovými divnými pocity v břišní oblasti. Postupně gradovalo do stavu, kdy celý den a celou noc jsem měl bzučení, chvění nebo vibrace v žaludku, často v noci doprovázené plynatostí a nadymáním. V noci to došlo do takového stavu, že i přes prášky jsem nebyl schopen spát v kuse více než jeden a půl hodiny. Po ránu pak kyselý a suchý jazyk.

Další možné příznaky gastritidy

 • bolest v nadbřišku
 • nadýmání
 • pocit nevolnosti
 • zvracení
 • průjmy
 • pálení žáhy
 • nepříjemný zápach z úst
 • povlečený jazyk
 • ztráta chuti k jídlu
 • pocit sytosti
 • úbytek hmotnosti

Vyšetření zánětu žaludku

V mém případě jsem si prošel gastroskopií, rozborem krve a moči, sonografií a urologickým vyšetření, aby se vyloučily i jiné příčiny. Gastroskopie a rozbor krve rozklíčovalo to zásadní, tedy že trpím neaktivní mírnou chronickou gastritidou, mám zanícenou břišní sliznici a mám alergii na laktózu, sóju a kasein.

Transnasální gastroskopie

Co je gastroskopie

Gastroskopie je vyšetření jícnu, žaludku a přilehlé části tenkého střeva (dvanáctník) ohebným tenkým kabílkem, který je zakončen kamerkou. Též lze jím odebírat vzorky. Kabílek lze do žaludku zavést buď ústy nebo nosní dírkou. V mém případě se jednalo o nosní dírku, přičemž tento způsob nazývají transnasální gastroskopie a je prý šetrnější.

Výhody transnasální gastroskopie

Výhodami je, že se nedávíte, nemáte poškrábaný krk, trubička je tenčí, není nutné lokální znecitlivění nebo uspání a můžete s lékařem komunikovat.

Průběh

Vyšetření bych nenazval nepříjemným, ale šok to rozhodně je. První minuty jsem komunikovat s lékařem opravdu nedokázal a spíše jsem se musel soustředit na pocity, které mi tělo signalizovalo. Po opadnutí úvodního šoku jsem se odhodlal promluvit a řekl bych, že to výrazně pomohlo se uklidnit, když jsem s lékařem během zákroku mluvil. Dali mi na dýchání rajský plyn, ale nedokáži říci, zda to nějak zabralo. Od začátku jsem byl plně při vědomí. Byla mi nabídnuta možnost lokální anestezie nebo uspání, ale pak bych prý celý den byl nepoužitelný.  Mohu potvrdit, že po odchodu z kliniky jsem už byl plně funkční, akorát krk mi přišel trošku poškrábaný.

Příčiny zánětu žaludku

Z příčin způsobující gastritidu se nejčastěji zmiňují infekce baktérií Helicobacter pylori nebo jiných bakterií, užívání některých léků, psychická zátěž, těžká poranění, některé operační zákroky či chirurgické výkony, autoimunitní reakce a choroby, stárnutí a nezdravý životní styl.

Stres jako hlavní faktor

Ačkoli je to pouze má domněnka, já jsem si gastritidu přivodil nadměrným stresem. Dlouhodobý stres vyvedl žaludek z rovnováhy, což mělo za důsledek i vznik nějakých alergií. Nikdy jsem totiž alergiemi netrpěl. Samozřejmě je to pouhá domněnka a je možné, že za všem může proces stárnutí, skryté alergie nebo jiné věci. Na internetu existuje spousta článků na téma propojení mozku a střev, které chronický stres přímo spojují s mnoha zažívacími obtížemi, například tento článek.

Léčba aneb co jsem změnil a pomohlo

Co pomáhá na zánět žaludku je často kombinace užívání prášků, diety a úpravy životního stylu. Dobrá zpráva je, že lze gastritidu léčit a vyléčit, pokud budete mít trpělivost a pevnou vůli věci ve svém životě změnit.

Léky

Byl mi předepsán Itropid  a Pangrol. Itoprid jsou pro prokinetika, tj. léky, které normalizují nebo zvyšují a urychlují pohyb trávicího ústrojí (motilitu). Pangrol je lék, který obsahuje látky podporující trávení (enzymy) ze slinivky břišní vepřů.

Tyto léky my výrazně pomohly v prvních týdnech a již po několika dnech moje obtíže téměř ustaly. Pokusil jsem se vysadit již po dvou týdnech, ale symptomy se vrátily, takže jsem se znovu vrátily

Časté je užívání léčiv nazývaných „inhibitory protonové pumpy“, jako je například Omeprazol. Tyto léky, někdy nazývané antacidy, snižují množství kyseliny, která se tvoří ve vašem žaludku. Omeprazol jsem vzal pouze dvakrát a už bych znovu nechtěl. Sice to uklidnilo žaludek, ale přivodilo nevolnost a slabost. Jsem rád, že mi to nebylo v nějaké formě předpsáno. Také proto, že jsem četl, že při delším užívání se toho nelze snadno zbavit. Pokud užíváte a pak přestanete, tak tělo prý na to reaguje zvýšenou produkcí kyseliny, tedy přesně to, co nechcete.

Přírodní léčba

Na fórech a v článcích doporučovali šťávu ze zelí, šťávu ze syrových brambor, lékořici, jilm červený, zeleninový nebo kuřecí vývar, kokosová voda, čaj z fenyklových semínek. Nejvíc se osvědčila zelná šťáva a jilm červený. Již během dvou dnů pití zelné šťávy potíže ustaly. Šťáva ze syrových brambor mi přivodila ještě větší bolest břicha. Lékořici jsem nakonec jedinou nevyzkoušel, protože jilm červený ji dokonale nahradil, stejně tak jako prášky zmíněné nahoře.

Změna stravovaní

Žaludek, trávení, zažívací potíže, záněty žaludku, vředy mají často jedno společné, a to jsou naše stravovací návyky. Z hlavních spouštěčů se uvádí konzumace nevhodných potravin a nápojů, pitný režim, přejídání se, hltání a konzumace jídel pozdě večer.

Alkalická dieta

Ačkoli jsem ze svého jídelníčku ihned po diagnóze odstranil mléčné a sójové výrobky, žaludek se stejně při konzumaci bouřil. Výběr potravin a nápojů, které vám udělají dobře je individuální a je třeba testovat. Ideální je si vést deník, na začátku začít velmi jednoduchou stravou a pak postupně přidávat jednu potravinu a sledovat, jak na to vaše tělo reaguje.

Osvědčila se mi BRAT dieta (banány, rýže, jablko a toasty) v prvních dnech a následně alkalická dieta. Tato dieta je postavena na představě, že překyselení organismu nám škodí. Tudíž je třeba vyváženě konzumovat zásadité (alkalické) a kyselotvorné potraviny, tak abychom v těle udržovali lehce zásadité prostředí a nezatěžovali tělo neutralizací příliš mnoha kyselin. Níže uvádím seznam potravin a nápojů, které mi fungují.

Vhodné a nevhodné potraviny při gastritidě

Vhodné potravinyNevhodné při gastritidě
Ovesné vločkyCitrusové plody
BanányČesnek
DatleCibule
JablkaKořeněná a pálivá jídla
RýžeTučná a smažená jídla
BramboryMléčné produkty
Špenát a podobnéHovězí a vepřové maso
FenyklČočka, hrášek
Zelí, kapusta, květákJahody, maliny, borůvky
Zázvor (v malém množství)Kachní maso
FazoleCeler
VajíčkaČokoláda
Těstoviny Rajčata
Domácí chleba (bez mléka a přísad) Máta
Kuřecí a krůtí maso 
Ryby 
Olivy 
Jilm červený (homeopatika) 
Bazalka a petržel 
Vhodné nápojeNevhodné při gastritidě
VodaSycené nápoje
Zelený, černý čaj, fenyklový a heřmánkový čajMléčné nápoje
Kokosová voda a mlékoAlkoholické nápoje
Plzeňské pivo (v malém množství)Některé čaje – brusinkový a podobné
 Aloe veraKáva

Stravovací režim

Jezte v menších porcích a častěji, ale ne pořád. Dejte žaludku nějaký čas, aby mohl vše strávit. Poslední lehčí jídlo si dávejte 3 hodiny před spánkem. V opačném případě to v noci velmi rychle poznáte. Jednou jsem neodolal pečené kachně hodinu před ulehnutím do postele a v noci to byl opět návrat na začátek.

Pitný režim

Voda je váš nejlepší kamarád. S čajem opatrně. A ostatní nápoje bych vám doporučil úplně vyhodit při léčbě a přidávat postupně. Nepijte nějakou dobu před, během a po jídle. To aby se neředila kyselost žaludku a jídlo se lépe a rychleji strávilo.

Sportovat nebo ne s gastritidou

Rychlá chůze byla na začátku to jediné, co mi pomáhalo. Po týdnu léčby jsem zapojil běh, i když na začátku jsem cítil reflux. Jakékoli posilování a zejména posilování břišních svalů jsem mohl zařadit až po měsíci léčby, a to velmi zvolna.

Spánek

Spěte na levém boku nebo na zádech. Spaní na pravém boku prý posunuje žaludek do polohy, kdy se zvyšuje reflux a pálení žáhy. V mém případě mi při spánku na pravém boku začalo břicho po několika minutách znovu vibrovat.

Polohovací klín na reflux

Doporučuje se nadzvednout matraci tak, aby horní část těla byla v úhlu 20-30 procent vůči zbytku těla. Též lze pořídit tzv. polohovací klín. Tohle je spíše pro ty, kteří pociťují, že mají pálení žáhy a reflux.

Zvládnutí stresu

Zmínil jsem již v úvodu, že jsem si zažívací potíže způsobil stresem. Již nějakých 6 měsíců před těmito problémy jsem byl vystresovaný z práce a ze sportovního zranění. Kdykoli jsem měl náročnější schůzku v práci, tak jsem cítil stažený žaludek. Zbavit se stresu je zásadní pro úspěšnou léčbu. Ať už využijete Cestu Kapitána, meditace, otužování, služby psychologa nebo jiné activity na snížení stresu, nejenom že se vyléčí gastritida, ale taky více poznáte sebe sama.

Gastritida vyléčit lze, tak držím palce, ať se to podaří i vám!

Chcete být in-formován?

Každý měsíc zasíláme newsletter s přehledem toho, co se u nás událo a na co se můžete těšit. 

Přihlašte se do našeho mailingu. Nic vám neunikne a ještě ušetříte čas.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nejčtenější články

KAPITÁN nebo VÝLETNÍK?

Hluboce toužil po rychlém a zaručeném řešení, které mu uleví od aktuálního stresu a chaosu a navrátí ztracenou rovnováhu a řád. A právě tehdy se zrodila myšlenka Kapitána.

PŘEHRÁT »

Blog už jste vyčerpali? Pusťte se do online kurzu.

Online kurz cesta kapitána

1 490 Kč

Vyzkoušet ZDARMA

Váháte? Zkuste zdarma první lekci. Pošlu Vám ji na mail, který zadáte níže.

*Odesláním formuláře souhlasíte s našimi zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů. V praxi to znamená, že Vám čas od času pošleme mail s upozorněním na nové akce, kurzy nebo webináře. Kdykoliv se můžete z mailingu odhlásit.