Vnitřní domov jako alternativa k meditaci?

Share on email
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook

Chybí vám v dnešní době pocit klidu a bezpečí? Máte někdy chuť si někam bezstarostně zalézt, ale není kam? Zkoušeli jste různé relaxační techniky a meditace, ale nebylo to ono?

Pak možná potřebujete najít svůj „Vnitřní domov”. O co jde?

Vnitřní domov jako cesta k radosti a harmonii

Vnitřní domov není ani tak technika jako způsob, jak se vrátit k sobě, do bezpečného místa v nás. Odtud totiž můžeme čerpat sílu a radost do života, který se pak stává smysluplným a mnohem jasnějším. To je skutečná podstata tvrzení: „Vraťme se k sobě.“ Vraťme se domů.

Jak vznikl vnitřní domov

Když koučuju klienty, mou úlohou je především naslouchat. A spíš, než ukazovat správné cesty, tak je navést do bodu, kdy sami objeví to pravé řešení. Vše již máme v sobě, jen o tom často nevíme. Žijeme totiž pod vlivem našeho ega, které lpí na hledání řešení naší situace tam venku.

Okolní svět je ale pomíjivý a neustále se mění. Pokud zdroj jistoty a bezpečí postavím na vnějším světě, žiju vlastně v neustálé nejistotě, jak dlouho pocit jistoty vydrží. 

Poslední roky ukazují, jak rychle a snadno se může změnit život kolem nás. Jak rychle se může rozplynout pocit jistoty a bezpečí.

A my máme jedinečnou příležitost si uvědomit, že budování vnějších jistot, vlastně žádnou jistotou není. Co tedy s tím?

Co kdyby zdroj naší jistoty a bezpečí byl opravdu v nás? Dokážete si představit tu svobodu mít takový zdroj klidu stále s sebou? A hlavně, nikdo nám ho nikdy nemůže vzít

Jak ale tento vnitřní zdroj najít?Technik je celá řada. Jak vybrat tu vhodnou? Při jednom sezení s klientem se mi všechny části skládačky propojily. Snažíme se vrátit sami k sobě, hledáme pocit bezpečí, domov, hledáme vnitřní domov. Všichni máme v sobě touhu po místě, kam se můžeme vrátit. Touhu po domově. Požádal jsem klienta, aby se na tuto touhu napojil a nechal se vést. Zavřel oči a na pár minut se věnoval jen nádechu a výdechu. Jeho touha ho sama zavedla do jeho vnitřního domova a v řízené meditaci mohl spočinout v bezpečném prostoru.

Tam nalezl bezpečí a prožil si radost i klid, kterou vnitřní domov ukrývá. Pomalu jsem ho dovedl zpět. To celé trvalo ani ne 15 minut a výsledek byl okamžitý. Jasný pohled, úžas v obličeji a radost byla cítit v celém prostoru.

„Wow, tak to bylo něco. To chci zažívat každý den!“ Zaznělo z úst stále ještě překvapeného klienta. A já si v tu chvíli uvědomil, že jsem našel něco důležitého. Metodu, která je vhodná pro každého a výsledek je znát hned po jejím provedení.

Princip neMeditace

Přirozeně vznikla jednoduchá forma meditace, která ale není meditací v tradičním slova smyslu. Během tradiční meditace většinou máme jedno místo, kde meditujeme. Učíme se postupně celý soubor navazujících technik, abychom ve finále zjistili, že jde o jednoduchost a pověstné „prázdno“ a „ticho“. Tedy stav bez myšlenek a bez rušivých vlivů naší mysli.

U neMeditace pracuju se svou touhou. Když si uvědomím, co mi teď chybí a po čem toužím, tak se mohu touto touhou nechat dovést na místo příjemného naplnění a klidu. Přesněji řečeno odkrývám vlastní představu vnitřního domova, dokonalého místa, kde se naplňují zároveň všechny touhy vnitřního dítěte. A kam se mohu  kdykoliv vrátit, když potřebuju načerpat klid, radost a pohodu. Dostat se do stavu, ze kterého se dá vyřešit každý problém.

Do svého vnitřního domova si můžeme přizvat jakoukoli touhu svého ega a potkat se s ní tváří v tvář. Snadněji ji pochopíme, zpracujeme a můžeme nad ní převzít kontrolu nebo ji dokonce úplně opustit.

Vnitřní domov prostřednictvím neMeditace vede k životní radosti bez toho, abychom byli životem vláčeni tou či onou touhou. Vtip je totiž v tom, že ego nemá nikdy dost. Uspokojíte jednu touhu a už je tu další. Vytoužený pocit uspokojení se tak nikdy na trvalo nedostaví. Jsou to jen velmi krátké okamžiky.

Jakmile však prohlédneme tuto hru a začneme ji „kapitánovat“, zjistíme, že už dávno jsme šťastní a spokojení. A kdykoliv nás z tohoto stavu něco vytrhne, máme svůj vnitřní domov, kde si to vždy můžeme připomenout a kam se můžeme vrátit.

Přínos techniky Vnitřní domov

Technika vnitřního domova je jednoduchá a vychází z praxe. Zvládne ji každý, protože je nám přirozená. Tak, jako jsme pečlivě věnovali pozornost touhám našeho ega v přesvědčení, že jsou to touhy naší bytosti, tak se nyní můžeme napojit na bezpečný prostor v nás a zkoumat, co nás činí opravdu šťastnými.

Kdykoliv máte 10 až 15 minut, můžete navštívit svůj vnitřní domov a zase se naladit na radost a klid. Čím pravidelněji se technice věnujete, tím rychleji to zvládnete. Později vám bude stačit jen pomyslet na svůj vnitřní domov a vybavit si ten pocit. Ucítíte, jak se vámi rozlévá teplo, klid, získáváte sílu a máte chuť se usmívat.

 

Chcete být in-formován?

Každý měsíc zasíláme newsletter s přehledem toho, co se u nás událo a na co se můžete těšit. 

Přihlašte se do našeho mailingu. Nic vám neunikne a ještě ušetříte čas.

Sdílet tento článek:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Nejčtenější články

KAPITÁN nebo VÝLETNÍK?

Hluboce toužil po rychlém a zaručeném řešení, které mu uleví od aktuálního stresu a chaosu a navrátí ztracenou rovnováhu a řád. A právě tehdy se zrodila myšlenka Kapitána.

PŘEHRÁT »

Blog už jste vyčerpali? Pusťte se do online kurzu.

Online kurz cesta kapitána

1 490 Kč

Vyzkoušet ZDARMA

Váháte? Zkuste zdarma první lekci. Pošlu Vám ji na mail, který zadáte níže.

*Odesláním formuláře souhlasíte s našimi zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů. V praxi to znamená, že Vám čas od času pošleme mail s upozorněním na nové akce, kurzy nebo webináře. Kdykoliv se můžete z mailingu odhlásit.